Littelfuse Inc. SZ1SMC90AT3G
Part No.:
SZ1SMC90AT3G
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuSZ1SMC90AT3G.pdf
Description:
ZEN TVS 1500W 90V UNI DO-214AB T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SZ1SMCxxA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMC
1. How to order SZ1SMC90AT3G on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SZ1SMC90AT3G is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SZ1SMC90AT3G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SZ1SMC90AT3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SZ1SMC90AT3G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SZ1SMC90AT3G
Part Number SZ1SMC90AT3G
Manufacturer Littelfuse Inc.
Package/Case DO-214AB, SMC
Series SZ1SMCxxA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V
Voltage - Breakdown (Min) 100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)