Littelfuse Inc. TP5KP33A
Part No.:
TP5KP33A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
P600, Axial
Datasheet:
AnpuTP5KP33A.pdf
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC P600
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
P600, Axial
Series:
TP5KP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
95.7A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
P600
1. How to order TP5KP33A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that TP5KP33A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the TP5KP33A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TP5KP33A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TP5KP33A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as TP5KP33A pin diagram, TP5KP33A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TP5KP33A
Part Number TP5KP33A
Manufacturer Littelfuse Inc.
Package/Case P600, Axial
Series TP5KP
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 95.7A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)