Meritek SMAJ170A
Part No.:
SMAJ170A
Datasheet:
AnpuSMAJ170A.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.45A
Power - Peak Pulse:
400W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order SMAJ170A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMAJ170A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMAJ170A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMAJ170A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMAJ170A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMAJ170A pin diagram, SMAJ170A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMAJ170A
Part Number SMAJ170A
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.45A
Power - Peak Pulse 400W
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C