Meritek SMAJ250A
Part No.:
SMAJ250A
Manufacturer:
Meritek
Datasheet:
AnpuSMAJ250A.pdf
Description:
TVS DIODE 250VWM 405VC
Manufacturer:
Meritek
Series:
SMAJ
Packaging:
Strip
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
250V
Voltage - Breakdown (Min):
279V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
405V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
990mA
Power - Peak Pulse:
400W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order SMAJ250A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMAJ250A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMAJ250A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMAJ250A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMAJ250A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMAJ250A pin diagram, SMAJ250A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMAJ250A
Part Number SMAJ250A
Manufacturer Meritek
Package/Case DO-214AC (SMA)
Series SMAJ
Packaging Strip
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 250V
Voltage - Breakdown (Min) 279V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 405V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 990mA
Power - Peak Pulse 400W
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C