Meritek SMAJ400A
Part No.:
SMAJ400A
Manufacturer:
Meritek
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC (SMA)
Datasheet:
AnpuSMAJ400A.pdf
Description:
TVS DIODE 400VWM 648VC
Manufacturer:
Meritek
Package/Case:
DO-214AC (SMA)
Series:
SMAJ
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
400V
Voltage - Breakdown (Min):
447V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
648V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
620mA
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order SMAJ400A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMAJ400A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMAJ400A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMAJ400A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMAJ400A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMAJ400A pin diagram, SMAJ400A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMAJ400A
Part Number SMAJ400A
Manufacturer Meritek
Package/Case DO-214AC (SMA)
Series SMAJ
Packaging Strip
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 400V
Voltage - Breakdown (Min) 447V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 648V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 620mA
Power - Peak Pulse 400W
Power Line Protection -
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C