Meritek SMAJ440A
Part No.:
SMAJ440A
Datasheet:
AnpuSMAJ440A.pdf
Description:
TVS DIODE 440VWM 713VC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
440V
Voltage - Breakdown (Min):
492V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
713V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
560mA
Power - Peak Pulse:
400W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order SMAJ440A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMAJ440A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMAJ440A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMAJ440A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMAJ440A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMAJ440A pin diagram, SMAJ440A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMAJ440A
Part Number SMAJ440A
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 440V
Voltage - Breakdown (Min) 492V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 713V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 560mA
Power - Peak Pulse 400W
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C