Meritek SMBJ10CA
Part No.:
SMBJ10CA
Manufacturer:
Meritek
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA (SMB)
Datasheet:
AnpuSMBJ10CA.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC
Manufacturer:
Meritek
Package/Case:
DO-214AA (SMB)
Series:
SMBJ
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
35.29A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order SMBJ10CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMBJ10CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMBJ10CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ10CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ10CA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ10CA pin diagram, SMBJ10CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ10CA
Part Number SMBJ10CA
Manufacturer Meritek
Package/Case DO-214AA (SMB)
Series SMBJ
Packaging Strip
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 35.29A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection -
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C