Meritek SMBJ130A
Part No.:
SMBJ130A
Manufacturer:
Meritek
DO-214AA (SMB)
Datasheet:
AnpuSMBJ130A.pdf
Description:
TVS DIODE 130VWM 209VC
Manufacturer:
Meritek
Series:
SMBJ
Packaging:
Strip
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.87A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order SMBJ130A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMBJ130A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMBJ130A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ130A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ130A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ130A pin diagram, SMBJ130A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ130A
Part Number SMBJ130A
Manufacturer Meritek
Package/Case DO-214AA (SMB)
Series SMBJ
Packaging Strip
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 130V
Voltage - Breakdown (Min) 144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.87A
Power - Peak Pulse 600W
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C