Meritek SMBJ150A
Part No.:
SMBJ150A
Manufacturer:
Meritek
Datasheet:
AnpuSMBJ150A.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC
Manufacturer:
Meritek
Series:
SMBJ
Packaging:
Strip
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.47A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order SMBJ150A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMBJ150A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMBJ150A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ150A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ150A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ150A pin diagram, SMBJ150A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ150A
Part Number SMBJ150A
Manufacturer Meritek
Package/Case DO-214AA (SMB)
Series SMBJ
Packaging Strip
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 150V
Voltage - Breakdown (Min) 167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.47A
Power - Peak Pulse 600W
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C