Meritek SMBJ170CA
Part No.:
SMBJ170CA
Manufacturer:
Meritek
Datasheet:
AnpuSMBJ170CA.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC
Manufacturer:
Meritek
Series:
SMBJ
Packaging:
Strip
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.18A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order SMBJ170CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMBJ170CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMBJ170CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ170CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ170CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ170CA pin diagram, SMBJ170CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ170CA
Part Number SMBJ170CA
Manufacturer Meritek
Package/Case DO-214AA (SMB)
Series SMBJ
Packaging Strip
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.18A
Power - Peak Pulse 600W
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C