Meritek SMBJ180A
Part No.:
SMBJ180A
Manufacturer:
Meritek
Datasheet:
AnpuSMBJ180A.pdf
Description:
TVS DIODE 180VWM 291.6VC
Manufacturer:
Meritek
Packaging:
Strip
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
180V
Voltage - Breakdown (Min):
200V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
291.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.06A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order SMBJ180A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMBJ180A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMBJ180A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ180A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ180A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ180A pin diagram, SMBJ180A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ180A
Part Number SMBJ180A
Manufacturer Meritek
Package/Case DO-214AA (SMB)
Series SMBJ
Packaging Strip
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 180V
Voltage - Breakdown (Min) 200V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 291.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.06A
Power - Peak Pulse 600W
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C