Meritek SMBJ18CA
Part No.:
SMBJ18CA
Manufacturer:
Meritek
Datasheet:
AnpuSMBJ18CA.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC
Manufacturer:
Meritek
Series:
SMBJ
Packaging:
Strip
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.55A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order SMBJ18CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMBJ18CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMBJ18CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ18CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ18CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ18CA pin diagram, SMBJ18CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ18CA
Part Number SMBJ18CA
Manufacturer Meritek
Package/Case DO-214AA (SMB)
Series SMBJ
Packaging Strip
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.55A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection -
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C