Meritek SMBJ250A
Part No.:
SMBJ250A
Manufacturer:
Meritek
Datasheet:
AnpuSMBJ250A.pdf
Description:
TVS DIODE 250VWM 405VC
Manufacturer:
Meritek
Series:
SMBJ
Packaging:
Strip
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
250V
Voltage - Breakdown (Min):
279V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
405V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.48A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order SMBJ250A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMBJ250A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMBJ250A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ250A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ250A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ250A pin diagram, SMBJ250A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ250A
Part Number SMBJ250A
Manufacturer Meritek
Package/Case DO-214AA (SMB)
Series SMBJ
Packaging Strip
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 250V
Voltage - Breakdown (Min) 279V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 405V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.48A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection -
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C