Meritek SMBJ300A
Part No.:
SMBJ300A
Manufacturer:
Meritek
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA (SMB)
Datasheet:
AnpuSMBJ300A.pdf
Description:
TVS DIODE 300VWM 486VC
Manufacturer:
Meritek
Package/Case:
DO-214AA (SMB)
Series:
SMBJ
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
300V
Voltage - Breakdown (Min):
335V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
486V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.23A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order SMBJ300A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMBJ300A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMBJ300A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ300A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ300A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ300A pin diagram, SMBJ300A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ300A
Part Number SMBJ300A
Manufacturer Meritek
Package/Case DO-214AA (SMB)
Series SMBJ
Packaging Strip
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 300V
Voltage - Breakdown (Min) 335V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 486V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.23A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection -
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C