Meritek SMBJ440A
Part No.:
SMBJ440A
Datasheet:
AnpuSMBJ440A.pdf
Description:
TVS DIODE 440VWM 713VC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
440V
Voltage - Breakdown (Min):
492V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
713V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
840mA
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order SMBJ440A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMBJ440A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMBJ440A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ440A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ440A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ440A pin diagram, SMBJ440A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ440A
Part Number SMBJ440A
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 440V
Voltage - Breakdown (Min) 492V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 713V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 840mA
Power - Peak Pulse 600W
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C