Meritek SMBJ8.5CA
Part No.:
SMBJ8.5CA
Manufacturer:
Meritek
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA (SMB)
Datasheet:
AnpuSMBJ8.5CA.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC
Manufacturer:
Meritek
Package/Case:
DO-214AA (SMB)
Series:
SMBJ
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
41.67A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order SMBJ8.5CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMBJ8.5CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMBJ8.5CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ8.5CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ8.5CA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMBJ8.5CA pin diagram, SMBJ8.5CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMBJ8.5CA SMBJ8.0CA SMBJ85A SMBJ8.0A SMBJ8.5A
Part Number SMBJ8.5CA SMBJ8.0CA SMBJ85A SMBJ8.0A SMBJ8.5A
Manufacturer Meritek Meritek Meritek Meritek Meritek
Package/Case DO-214AA (SMB) DO-214AA (SMB) DO-214AA (SMB) DO-214AA (SMB) DO-214AA (SMB)
Series SMBJ SMBJ SMBJ SMBJ SMBJ
Packaging Strip Strip Strip Strip Strip
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - 1 1 1
Bidirectional Channels 1 1 - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V 8V 85V 8V 8.5V
Voltage - Breakdown (Min) 9.44V 8.89V 94.4V 8.89V 9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.4V 13.6V 137V 13.6V 14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 41.67A 44.12A 4.38A 44.12A 41.67A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W 600W 600W
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C