Meritek SMCJ110A
Part No.:
SMCJ110A
Manufacturer:
Meritek
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB (SMC)
Datasheet:
AnpuSMCJ110A.pdf
Description:
TVS DIODE 110VWM 177VC
Manufacturer:
Meritek
Package/Case:
DO-214AB (SMC)
Series:
SMCJ
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
110V
Voltage - Breakdown (Min):
122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.47A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order SMCJ110A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMCJ110A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMCJ110A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ110A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ110A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ110A pin diagram, SMCJ110A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ110A
Part Number SMCJ110A
Manufacturer Meritek
Package/Case DO-214AB (SMC)
Series SMCJ
Packaging Strip
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 110V
Voltage - Breakdown (Min) 122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.47A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection -
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C