Meritek SMCJ120CA
Part No.:
SMCJ120CA
Manufacturer:
Meritek
Datasheet:
AnpuSMCJ120CA.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC
Manufacturer:
Meritek
Series:
SMCJ
Packaging:
Strip
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.77A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order SMCJ120CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMCJ120CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMCJ120CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ120CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ120CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ120CA pin diagram, SMCJ120CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ120CA
Part Number SMCJ120CA
Manufacturer Meritek
Package/Case DO-214AB (SMC)
Series SMCJ
Packaging Strip
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 120V
Voltage - Breakdown (Min) 133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.77A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C