Meritek SMCJ130A
Part No.:
SMCJ130A
Manufacturer:
Meritek
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB (SMC)
Datasheet:
AnpuSMCJ130A.pdf
Description:
TVS DIODE 130VWM 209VC
Manufacturer:
Meritek
Package/Case:
DO-214AB (SMC)
Series:
SMCJ
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.18A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order SMCJ130A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMCJ130A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMCJ130A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ130A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ130A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ130A pin diagram, SMCJ130A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ130A
Part Number SMCJ130A
Manufacturer Meritek
Package/Case DO-214AB (SMC)
Series SMCJ
Packaging Strip
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 130V
Voltage - Breakdown (Min) 144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.18A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection -
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C