Meritek SMCJ160A
Part No.:
SMCJ160A
Manufacturer:
Meritek
Datasheet:
AnpuSMCJ160A.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC
Manufacturer:
Meritek
Series:
SMCJ
Packaging:
Strip
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.79A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order SMCJ160A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMCJ160A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMCJ160A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ160A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ160A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ160A pin diagram, SMCJ160A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ160A
Part Number SMCJ160A
Manufacturer Meritek
Package/Case DO-214AB (SMC)
Series SMCJ
Packaging Strip
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V
Voltage - Breakdown (Min) 178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.79A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection -
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C