Meritek SMCJ160CA
Part No.:
SMCJ160CA
Datasheet:
AnpuSMCJ160CA.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.79A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order SMCJ160CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMCJ160CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMCJ160CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ160CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ160CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ160CA pin diagram, SMCJ160CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ160CA
Part Number SMCJ160CA
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V
Voltage - Breakdown (Min) 178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.79A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C