Meritek SMCJ170A
Part No.:
SMCJ170A
Datasheet:
AnpuSMCJ170A.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.45A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order SMCJ170A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMCJ170A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMCJ170A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ170A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ170A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ170A pin diagram, SMCJ170A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ170A
Part Number SMCJ170A
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.45A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C