Meritek SMCJ170CA
Part No.:
SMCJ170CA
Datasheet:
AnpuSMCJ170CA.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.45A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order SMCJ170CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMCJ170CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMCJ170CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ170CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ170CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ170CA pin diagram, SMCJ170CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ170CA
Part Number SMCJ170CA
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.45A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C