Meritek SMCJ220A
Part No.:
SMCJ220A
Datasheet:
AnpuSMCJ220A.pdf
Description:
TVS DIODE 220VWM 356VC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
220V
Voltage - Breakdown (Min):
246V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
356V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order SMCJ220A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMCJ220A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMCJ220A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ220A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ220A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ220A pin diagram, SMCJ220A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ220A
Part Number SMCJ220A
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 220V
Voltage - Breakdown (Min) 246V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 356V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C