Meritek SMCJ36CA
Part No.:
SMCJ36CA
Manufacturer:
Meritek
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB (SMC)
Datasheet:
AnpuSMCJ36CA.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC
Manufacturer:
Meritek
Package/Case:
DO-214AB (SMC)
Series:
SMCJ
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
25.82A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order SMCJ36CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMCJ36CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMCJ36CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ36CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ36CA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ36CA pin diagram, SMCJ36CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ36CA
Part Number SMCJ36CA
Manufacturer Meritek
Package/Case DO-214AB (SMC)
Series SMCJ
Packaging Strip
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25.82A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection -
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C