Meritek SMCJ45CA
Part No.:
SMCJ45CA
Manufacturer:
Meritek
Datasheet:
AnpuSMCJ45CA.pdf
Description:
TVS DIODE 45VWM 72.7VC
Manufacturer:
Meritek
Series:
SMCJ
Packaging:
Strip
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
45V
Voltage - Breakdown (Min):
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.63A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order SMCJ45CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMCJ45CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMCJ45CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ45CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ45CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ45CA pin diagram, SMCJ45CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ45CA
Part Number SMCJ45CA
Manufacturer Meritek
Package/Case DO-214AB (SMC)
Series SMCJ
Packaging Strip
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 45V
Voltage - Breakdown (Min) 50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.63A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C