Meritek SMCJ51CA
Part No.:
SMCJ51CA
Manufacturer:
Meritek
Datasheet:
AnpuSMCJ51CA.pdf
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC
Manufacturer:
Meritek
Series:
SMCJ
Packaging:
Strip
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
18.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order SMCJ51CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMCJ51CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMCJ51CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ51CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ51CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ51CA pin diagram, SMCJ51CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ51CA
Part Number SMCJ51CA
Manufacturer Meritek
Package/Case DO-214AB (SMC)
Series SMCJ
Packaging Strip
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V
Voltage - Breakdown (Min) 56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection -
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C