Meritek SMCJ64CA
Part No.:
SMCJ64CA
Manufacturer:
Meritek
Datasheet:
AnpuSMCJ64CA.pdf
Description:
TVS DIODE 64VWM 103VC
Manufacturer:
Meritek
Series:
SMCJ
Packaging:
Strip
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
64V
Voltage - Breakdown (Min):
71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
14.56A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order SMCJ64CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMCJ64CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMCJ64CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ64CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ64CA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ64CA pin diagram, SMCJ64CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ64CA
Part Number SMCJ64CA
Manufacturer Meritek
Package/Case DO-214AB (SMC)
Series SMCJ
Packaging Strip
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 64V
Voltage - Breakdown (Min) 71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.56A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection -
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C