Micrel Inc. LM2574-3.3BWM
Part No.:
LM2574-3.3BWM
Manufacturer:
Micrel Inc.
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
AnpuLM2574-3.3BWM.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 500MA 14SOIC
Manufacturer:
Micrel Inc.
Series:
Package/Case:
14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
500mA
Frequency - Switching:
52kHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
14-SOIC
1. How to order LM2574-3.3BWM on Anpu?
3. Are the LM2574-3.3BWM price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM2574-3.3BWM?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM2574-3.3BWM.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM2574-3.3BWM LM2574BWM LM2574-33BWM LM2574BWM TR LM2574-12BWM
Part Number LM2574-3.3BWM LM2574BWM LM2574-33BWM LM2574BWM TR LM2574-12BWM
Manufacturer Micrel Inc. Micrel Inc. Micrel Inc. Micrel Inc. Micrel Inc.
Series - - - SIMPLE SWITCHER® -
Package/Case 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Function Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Topology Buck Buck Buck Buck Buck
Output Type Fixed Adjustable Fixed Adjustable Fixed
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) - - - 4V -
Voltage - Input (Max) 40V 40V 40V 40V 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 1.23V 3.3V 1.23V 12V
Voltage - Output (Max) - 37V - 37V -
Current - Output 500mA 500mA 500mA 500mA 500mA
Frequency - Switching 52kHz 52kHz 52kHz 52kHz 52kHz
Synchronous Rectifier No No No No No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 85°C