Micrel Inc. MIC2920-12BS
Part No.:
MIC2920-12BS
Manufacturer:
Micrel Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
Description:
MIC2920-12BS
Manufacturer:
Micrel Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Output Type:
Number of Regulators:
Voltage - Input (Max):
Voltage - Output (Min/Fixed):
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Operating Temperature:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Supplier Device Package:
1. How to order MIC2920-12BS on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MIC2920-12BS is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MIC2920-12BS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIC2920-12BS?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MIC2920-12BS.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MIC29203WU MIC2920A-48BS TR MIC29201-50BT MIC29201-5.0BT L3 MIC2920-12BS
Part Number MIC29203WU MIC2920A-48BS TR MIC29201-50BT MIC29201-5.0BT L3 MIC2920-12BS
Manufacturer Micrel Inc. Micrel Inc. Micrel Inc. Micrel Inc. Micrel Inc.
Series - * - - *
Package/Case SPAK-5 (5 Leads + Tab) - TO-220-5 TO-220-5 -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive - Positive Positive -
Output Type Adjustable - Fixed Fixed -
Number of Regulators 1 - 1 1 -
Voltage - Input (Max) 26V - 26V 26V -
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.24V - 5V 5V -
Voltage - Output (Max) 26V - - - -
Voltage Dropout (Max) 0.75V @ 400mA - 0.75V @ 400mA 0.75V @ 400mA -
Current - Output 400mA - 400mA 400mA -
Current - Quiescent (Iq) 300 µA - 300 µA 300 µA -
Current - Supply (Max) 15 mA - 15 mA 12 mA -
PSRR - - - - -
Control Features Error Flag - Enable Enable -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) - -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C -