Micrel Inc. MIC47100-0.8YML
Part No.:
MIC47100-0.8YML
Manufacturer:
Micrel Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
Datasheet:
AnpuMIC47100-0.8YML.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1A HI SPEED LO VIN
Manufacturer:
Micrel Inc.
Series:
Package/Case:
8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
Product Status:
Active
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
3.6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
0.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
500 µA
Current - Supply (Max):
500 µA
PSRR:
80dB ~ 45dB (1kHz ~ 500kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-MLF® (2x2)
1. How to order MIC47100-0.8YML on Anpu?
3. Are the MIC47100-0.8YML price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIC47100-0.8YML?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MIC47100-1.0YML MIC47100-0.8YML
Part Number MIC47100-1.0YML MIC47100-0.8YML
Manufacturer Micrel Inc. Micrel Inc.
Series - -
Package/Case 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF® 8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 3.6V 3.6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V 0.8V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 1A 0.25V @ 1A
Current - Output 1A 1A
Current - Quiescent (Iq) 500 µA 500 µA
Current - Supply (Max) 500 µA 500 µA
PSRR 80dB ~ 45dB (1kHz ~ 500kHz) 80dB ~ 45dB (1kHz ~ 500kHz)
Control Features Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)