Micrel Inc. MIC5231-3.3YM5
Part No.:
MIC5231-3.3YM5
Manufacturer:
Micrel Inc.
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuMIC5231-3.3YM5.pdf
Description:
IC REG LINEAR MICROCAP LDO REG
Manufacturer:
Micrel Inc.
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 10mA
Current - Output:
10mA
Current - Quiescent (Iq):
4 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
50dB (100Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-5
1. How to order MIC5231-3.3YM5 on Anpu?
3. Are the MIC5231-3.3YM5 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIC5231-3.3YM5?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MIC5231-3.3YM5
Part Number MIC5231-3.3YM5
Manufacturer Micrel Inc.
Series -
Package/Case SC-74A, SOT-753
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 10mA
Current - Output 10mA
Current - Quiescent (Iq) 4 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 50dB (100Hz)
Control Features Enable
Protection Features -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C