Micrel Inc. MIC5232-1.8YD5
Part No.:
MIC5232-1.8YD5
Manufacturer:
Micrel Inc.
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
AnpuMIC5232-1.8YD5.pdf
Description:
IC REG LINEAR 10MA ULTRA LOW
Manufacturer:
Micrel Inc.
Series:
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 10mA
Current - Output:
10mA
Current - Quiescent (Iq):
3 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
55dB ~ 35dB (10Hz ~ 1kHz)
Protection Features:
Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TSOT-23-5
1. How to order MIC5232-1.8YD5 on Anpu?
3. Are the MIC5232-1.8YD5 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIC5232-1.8YD5?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MIC5232-1.8YD5 MIC5232-1.8YML MIC5232-2.5YML MIC5232-1.2YML
Part Number MIC5232-1.8YD5 MIC5232-1.8YML MIC5232-2.5YML MIC5232-1.2YML
Manufacturer Micrel Inc. Micrel Inc. Micrel Inc. Micrel Inc.
Series - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 7V 7V 7V 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V 1.8V 2.5V 1.2V
Voltage - Output (Max) - - - -
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 10mA 0.3V @ 10mA 0.3V @ 10mA 0.3V @ 10mA
Current - Output 10mA 10mA 10mA 10mA
Current - Quiescent (Iq) 3 µA 3 µA 3 µA 3 µA
Current - Supply (Max) - - - -
PSRR 55dB ~ 35dB (10Hz ~ 1kHz) 55dB ~ 35dB (10Hz ~ 1kHz) 55dB ~ 35dB (10Hz ~ 1kHz) 55dB ~ 35dB (10Hz ~ 1kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable
Protection Features Reverse Polarity Reverse Polarity Reverse Polarity Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C