Micrel Inc. MIC5325-1.8YMT
Part No.:
MIC5325-1.8YMT
Manufacturer:
Micrel Inc.
Package:
6-UDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Datasheet:
AnpuMIC5325-1.8YMT.pdf
Description:
IC REG LINEAR LO VIN/VOUT 400MA
Manufacturer:
Micrel Inc.
Series:
Package/Case:
6-UDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 400mA
Current - Output:
400mA
Current - Quiescent (Iq):
55 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
40dB ~ 65dB (1kHz ~ 20kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-TMLF® (2x2)
1. How to order MIC5325-1.8YMT on Anpu?
3. Are the MIC5325-1.8YMT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIC5325-1.8YMT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MIC5325-1.8YMT MIC5325-1.5YMT
Part Number MIC5325-1.8YMT MIC5325-1.5YMT
Manufacturer Micrel Inc. Micrel Inc.
Series - -
Package/Case 6-UDFN Exposed Pad, 6-TMLF® 6-UDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V 1.5V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 400mA 0.25V @ 400mA
Current - Output 400mA 400mA
Current - Quiescent (Iq) 55 µA 55 µA
Current - Supply (Max) - -
PSRR 40dB ~ 65dB (1kHz ~ 20kHz) 40dB ~ 65dB (1kHz ~ 20kHz)
Control Features Enable Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C