Micrel Inc. MIC69151-1.8YML
Part No.:
MIC69151-1.8YML
Manufacturer:
Micrel Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
Datasheet:
AnpuMIC69151-1.8YML.pdf
Description:
IC REG LINEAR SGL SUPPLY VIN LOW
Manufacturer:
Micrel Inc.
Series:
Package/Case:
10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
20 mA
Current - Supply (Max):
35 mA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
10-MLF® (3x3)
1. How to order MIC69151-1.8YML on Anpu?
3. Are the MIC69151-1.8YML price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIC69151-1.8YML?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MIC69151-1.8YML
Part Number MIC69151-1.8YML
Manufacturer Micrel Inc.
Series -
Package/Case 10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 20 mA
Current - Supply (Max) 35 mA
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C