Micrel Inc. MIC69301-1.2YME
Part No.:
MIC69301-1.2YME
Manufacturer:
Micrel Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
AnpuMIC69301-1.2YME.pdf
Description:
IC REG LINEAR SGL SUPPLY VIN LOW
Manufacturer:
Micrel Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
4.5V
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
5 mA
Current - Supply (Max):
75 mA
PSRR:
Control Features:
Enable, Error Flag
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC-EP
1. How to order MIC69301-1.2YME on Anpu?
3. Are the MIC69301-1.2YME price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIC69301-1.2YME?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MIC69301-1.2YME
Part Number MIC69301-1.2YME
Manufacturer Micrel Inc.
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) 4.5V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 3A
Current - Output 3A
Current - Quiescent (Iq) 5 mA
Current - Supply (Max) 75 mA
PSRR -
Control Features Enable, Error Flag
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)