Microchip Technology 15KPA240CE3/TR13
Part No.:
15KPA240CE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
P600, Axial
Datasheet:
Anpu15KPA240CE3/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 240VWM P600
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
P600, Axial
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
240V
Voltage - Breakdown (Min):
252.72V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
Power - Peak Pulse:
15000W (15kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
P600
1. How to order 15KPA240CE3/TR13 on Anpu?
3. Are the 15KPA240CE3/TR13 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 15KPA240CE3/TR13?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 15KPA240CE3/TR13
Part Number 15KPA240CE3/TR13
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case P600, Axial
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 240V
Voltage - Breakdown (Min) 252.72V
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)