Microchip Technology AT89LP216-20PU
Part No.:
AT89LP216-20PU
Package:
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuAT89LP216-20PU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 16DIP
Package/Case:
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Speed:
20MHz
Number of I/O:
14
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.4V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order AT89LP216-20PU on Anpu?
3. Are the AT89LP216-20PU price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AT89LP216-20PU?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AT89LP216-20SU AT89LP216-20XU AT89LP216-20PU
Part Number AT89LP216-20SU AT89LP216-20XU AT89LP216-20PU
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Series 89LP 89LP 89LP
Packaging Tube Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor 8051 8051 8051
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 20MHz 20MHz 20MHz
Connectivity SPI, UART/USART SPI, UART/USART SPI, UART/USART
Number of I/O 14 14 14
Program Memory Size 2KB (2K x 8) 2KB (2K x 8) 2KB (2K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - -
RAM Size 128 x 8 128 x 8 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 5.5V 2.4V ~ 5.5V 2.4V ~ 5.5V
Data Converters - - -
Oscillator Type Internal Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)