Microchip Technology AT90PWM2B-16SU
Part No.:
AT90PWM2B-16SU
Package:
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
AnpuAT90PWM2B-16SU.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 24SOIC
Package/Case:
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tube
Speed:
16MHz
Connectivity:
SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
19
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)
Supplier Device Package:
1. How to order AT90PWM2B-16SU on Anpu?
3. Are the AT90PWM2B-16SU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AT90PWM2B-16SU?
Image AT90PWM2B-16SUR AT90PWM2B-16SU
Part Number AT90PWM2B-16SUR AT90PWM2B-16SU
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series AVR® 90PWM Lighting AVR® 90PWM Lighting
Packaging Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Active
Programmable Not Verified Not Verified
Core Processor AVR AVR
Core Size 8-Bit 8-Bit
Speed 16MHz 16MHz
Connectivity SPI, UART/USART SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 27 19
Program Memory Size 8KB (8K x 8) 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH
EEPROM Size 512 x 8 512 x 8
RAM Size 512 x 8 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V 2.7V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b; D/A 1x10b A/D 8x10b; D/A 1x10b
Oscillator Type Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA) -40°C ~ 105°C (TA)