Microchip Technology AT90PWM81-16MF
Part No.:
AT90PWM81-16MF
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuAT90PWM81-16MF.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32VQFN
Package/Case:
32-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tray
Speed:
16MHz
Connectivity:
SPI
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, PWM, WDT
Number of I/O:
20
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 11x10b; D/A 1x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)
Supplier Device Package:
1. How to order AT90PWM81-16MF on Anpu?
3. Are the AT90PWM81-16MF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AT90PWM81-16MF?
Image AT90PWM81-16SN AT90PWM81-16MN AT90PWM81-16MF AT90PWM81-16SF AT90PWM81EP-16MN
Part Number AT90PWM81-16SN AT90PWM81-16MN AT90PWM81-16MF AT90PWM81-16SF AT90PWM81EP-16MN
Package/Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 32-VFQFN Exposed Pad 32-VFQFN Exposed Pad 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) -
Series AVR® 90PWM Lighting AVR® 90PWM Lighting AVR® 90PWM Lighting AVR® 90PWM Lighting -
Packaging Tube Tray Tray Tube Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor AVR AVR AVR AVR -
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit -
Speed 16MHz 16MHz 16MHz 16MHz -
Connectivity SPI SPI SPI SPI -
Number of I/O 16 20 20 16 -
Program Memory Size 8KB (8K x 8) 8KB (8K x 8) 8KB (8K x 8) 8KB (8K x 8) -
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH -
EEPROM Size 512 x 8 512 x 8 512 x 8 512 x 8 -
RAM Size 256 x 8 256 x 8 256 x 8 256 x 8 -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V 2.7V ~ 5.5V 2.7V ~ 5.5V 2.7V ~ 5.5V -
Oscillator Type Internal Internal Internal Internal -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA) -40°C ~ 105°C (TA) -40°C ~ 105°C (TA) -40°C ~ 105°C (TA) -