Microchip Technology AVR16EB20-E/REB
Part No.:
AVR16EB20-E/REB
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuAVR16EB20-E/REB.pdf
Description:
16KB RWW,2KB RAM,20MHZ,12-BIT AD
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
20-VFQFN Exposed Pad
Series:
AVR® EB
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Core Processor:
AVR
Core Size:
8-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, SMBus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
17
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
512 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 14x12b
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order AVR16EB20-E/REB on Anpu?
3. Are the AVR16EB20-E/REB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AVR16EB20-E/REB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AVR16EB20T-I/REB AVR16EB20T-E/REB AVR16EB20T-I/SS AVR16EB20-I/REB AVR16EB20-E/REB
Part Number AVR16EB20T-I/REB AVR16EB20T-E/REB AVR16EB20T-I/SS AVR16EB20-I/REB AVR16EB20-E/REB
Package/Case 20-VFQFN Exposed Pad 20-VFQFN Exposed Pad 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) 20-VFQFN Exposed Pad 20-VFQFN Exposed Pad
Series AVR® EB AVR® EB AVR® EB AVR® EB AVR® EB
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tray Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable - - - - -
Core Processor AVR AVR AVR AVR AVR
Core Size 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit 8-Bit
Speed 20MHz 20MHz 20MHz 20MHz 20MHz
Number of I/O 17 17 17 17 17
Program Memory Size 16KB (16K x 8) 16KB (16K x 8) 16KB (16K x 8) 16KB (16K x 8) 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 512 x 8 512 x 8 512 x 8 512 x 8 512 x 8
RAM Size 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V