Microchip Technology M5KP100CAE3
Part No.:
M5KP100CAE3
Datasheet:
AnpuM5KP100CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC DO204AR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
31A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-204AR
1. How to order M5KP100CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP100CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP100CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP100CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP100CAE3.
Image M5KP100CAE3
Part Number M5KP100CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 100V
Voltage - Breakdown (Min) 111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 31A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)