Microchip Technology M5KP10CA
Part No.:
M5KP10CA
Datasheet:
AnpuM5KP10CA.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC DO204AR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
294A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-204AR
1. How to order M5KP10CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP10CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP10CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP10CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP10CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP10CA pin diagram, M5KP10CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP10CA M5KP10CAE3 M5KP10CAE3/TR M5KP10CA/TR
Part Number M5KP10CA M5KP10CAE3 M5KP10CAE3/TR M5KP10CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial P600, Axial P600, Axial
Series - - 5KP 5KP
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V 10V 10V 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V 11.1V 11.1V 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V 17V 17V 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 294A 294A 294A 294A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)