Microchip Technology M5KP110CA
Part No.:
M5KP110CA
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuM5KP110CA.pdf
Description:
TVS DIODE 110VWM 177VC DO204AR
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
110V
Voltage - Breakdown (Min):
122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
28A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Supplier Device Package:
DO-204AR
1. How to order M5KP110CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP110CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP110CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP110CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP110CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP110CA pin diagram, M5KP110CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP110CA M5KP110CAE3
Part Number M5KP110CA M5KP110CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 110V 110V
Voltage - Breakdown (Min) 122V 122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 177V 177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 28A 28A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)