Microchip Technology M5KP12CA
Part No.:
M5KP12CA
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuM5KP12CA.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO204AR
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
251A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Supplier Device Package:
DO-204AR
1. How to order M5KP12CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP12CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP12CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP12CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP12CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP12CA pin diagram, M5KP12CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP12CA M5KP12CAE3
Part Number M5KP12CA M5KP12CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V 19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 251A 251A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)