Microchip Technology M5KP14AE3
Part No.:
M5KP14AE3
Datasheet:
AnpuM5KP14AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO204AR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V
Voltage - Breakdown (Min):
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
215A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-204AR
1. How to order M5KP14AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP14AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP14AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP14AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP14AE3.
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP14AE3 pin diagram, M5KP14AE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP14AE3 M5KP14AE3/TR
Part Number M5KP14AE3 M5KP14AE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial P600, Axial
Series - 5KP
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14V 14V
Voltage - Breakdown (Min) 15.6V 15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.2V 23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 215A 216A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)