Microchip Technology M5KP15AE3
Part No.:
M5KP15AE3
Datasheet:
AnpuM5KP15AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO204AR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
206A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-204AR
1. How to order M5KP15AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP15AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP15AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP15AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP15AE3.
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP15AE3 pin diagram, M5KP15AE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP15AE3
Part Number M5KP15AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 206A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)