Microchip Technology M5KP15CAE3
Part No.:
M5KP15CAE3
Datasheet:
AnpuM5KP15CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO204AR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
206A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-204AR
1. How to order M5KP15CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP15CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP15CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP15CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP15CAE3.
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP15CAE3 pin diagram, M5KP15CAE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP15CAE3 M5KP15CAE3/TR
Part Number M5KP15CAE3 M5KP15CAE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial P600, Axial
Series - 5KP
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V 15V
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V 24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 206A 205A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)