Microchip Technology M5KP16CAE3
Part No.:
M5KP16CAE3
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuM5KP16CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC DO204AR
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
192A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Supplier Device Package:
DO-204AR
1. How to order M5KP16CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP16CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP16CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP16CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP16CAE3.
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP16CAE3 pin diagram, M5KP16CAE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP16CAE3
Part Number M5KP16CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 192A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)