Microchip Technology M5KP17AE3/TR
Part No.:
M5KP17AE3/TR
Package:
P600, Axial
Description:
TVS 17V 10% 5000W UNI
Package/Case:
P600, Axial
Series:
5KP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
181A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
P600
1. How to order M5KP17AE3/TR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP17AE3/TR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP17AE3/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP17AE3/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP17AE3/TR.
Image M5KP17AE3 M5KP17AE3/TR
Part Number M5KP17AE3 M5KP17AE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial P600, Axial
Series - 5KP
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V 17V
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V 18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.6V 27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 181A 181A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)